Adaptation and development of 3D printing technology for aviation production

Description in Latvian / Apraksts Latviešu valodā.

3D printēšanas tehnoloģijas pielāgošana un attīstība aviācijas ražošanai

No 2024.gada jūnija SIA AM Craft īsteno pētniecības projektu „3D printēšanas tehnoloģijas pielāgošana un attīstība aviācijas ražošanai” kompetences centra SIA „Viedo materiālu un tehnoloģiju kompetences centrs” ietvaros (Līgums ar CFLA: 5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/005).

Projekta numurs:

5.1.1.2.i.0/1/22/A/CFLA/005

Projekta nosaukums:

3D printēšanas tehnoloģijas pielāgošana un attīstība aviācijas ražošanai

Projekta mērķis:

Pojekta mērķis ir būtiski uzlabot 3D printētu lidaparātu detaļu ražošanas procesu izstrādājot jaunas procesa kontroles metodes un tehnoloģijas.

Projekta īstenošana:

Pētījums tiek īstenots projekta “Viedo materiālu un tehnoloģiju Kompetences centrs” ietvaros.

Kompetences centra mērķis ir atbalstīt vismaz 20 pētījumus atbilstoši definētajiem pētniecības virzieniem, attīstot jaunus produktus un tehnoloģijas nozarē un ieviešot tās ražošanā, tādējādi veicinot pētniecības un rūpniecības sektora sadarbību, kā arī nozares komersantu konkurētspējas paaugstināšanu. Projekti tiek īstenoti Latvijas viedās specializācijas stratēģijas jomā – “Viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas”, apakš jomā - "Viedie materiāli".

Periodā no 01.06.2024 līdz 30.11.2024 tika īstenotas sekojošas aktivitātes:

  • Projekta īstenošanas laikā veikts pētījums par dažādām iekārtu kvalifikācijas prasībām apjautājot gan nozares uzņēmumus, gan veicot pieejamo literatūras datu analīzi. No iegūtās informācijas sastādīts testēšanas plāns, kas izmantots tehnoloģiskā procesa pētījumam.

  • Tehnoloģiskā procesa izpētes laikā testētas augstas veiktspējas materiāla poliēterimīda (Ultem9085) mehāniskās īpašības atkarībā no dažādiem procesa parametriem - iekārtas tipa, materiāla veida, materiāla mitruma līmeņa, lokācijas iekārtā, printēšanas virziena, atdzesēšanas procesa un pēcapstrādes procesa.

  • Pētījuma rezultātā izstrādāta jauna procesa kontroles metode, kas iekļauta uzņēmuma tehnoloģiskajā procesā.

  • Tāpat veikts pētījums par dažādiem printēšanas diega materiāla žāvēšanas veidiem, novērtēta to piemērotība reālajama aviācijas detaļu ražošanas procesam. No iegūtajiem datiem, izstrādāts vakuuma žāvētāja prototips un izstrādāta žāvēšanas procesa tehnoloģija, kas tiks iekļauta uzņēmuma standarta darbības procedūrās (SOP).

  • Uz pētījuma rezultātiem izstrādāts un publicēts zinātniskais raksts - https://doi.org/10.3390/polym17020145